Зеленодольськ. ДНЗ «Журавка»








Страничка родителей

 Є в світі десятки, сотні професій, спеціальностей, робіт:
один будує залізниці, другий зводить житловий будинок, третій вирощує хліб, четвертий лікує дітей,
п'ятий шиє одяг...
Та є в світі найуніверсальніша - найскладніша й найблагородніша робота, єдина для всіх і водночас
своєрідна і неповторна в кожній сім'ї - творіння людини."                              
                                                                                                                          В.О. Сухомлинський

 

Показники загального розвитку дошкільнят:

 

Діти повинні вміти

 

1.5 року

     * Бере дрібні предмети двома пальцями - великим і вказівним

     * Може побудувати башту з 3 кубиків

     * Їсть ложкою

     * Може зняти майку або сорочку, шапку

     * Допомагає в роботі по дому

     * Грає в м'яч (ловить, б'є по м'ячу)

     * Знає частини тіла та особи, на прохання може вказати на них пальцем

 

 

2 роки

     * Піднімається по сходах без підтримки

     * Вільно бігає

     * Стрибає на двох ногах

     * Підкидає предмет (м'яч) вгору

     * Витирає руки

     * Може намалювати пряму лінію, точку

     * Вимовляє поспіль 2 слова

     * Виконує прохання з 3-4 слів

 

3 роки

     * Може вживати слова у множині

     * Називає своє ім'я і прізвище

     * Їздить на стійкому велосипеді

     * Може стояти кілька секунд на одній нозі

     * Миє руки самостійно

     * Може одягнути деякі речі (труси, майка, шкарпетки, кофта)

     * Намагається застібати гудзики

     * Може намалювати прості фігури, круг

 

4 роки

     * Дає визначення простим словами

     * Може назвати кілька антонімів до простих слів

     * Перемальовує прості фігури

     * Малює людину з кількох елементів

     * Стрибає на одній нозі

     * Ловить м'яч під час бігу

     * Застібає гудзики та блискавку

     * Будує башту з 7-8 кубиків

5 років

     * Може утримувати рівновагу на одній нозі більше 10 секунд

     * Може ходити на п'ятах

     * Малює людину з рисами обличчя, пальцями

     * Описує предмет за формою, кольором, запахом, смаком

     * Може дати розгорнуте визначення знайомими простими словами

 

 

 

Показники мовленнєвого розвитку дошкільнят.

 

Другий рік життя.

Починається період активного розвитку мовлення. Дитина з кожним днем стає все більш самостійною, активною та проявляє більший інтерес до навколишнього світу. Продовжує розвиватися здатність малюка до наслідування. Значно поширюється запас слів, які дитина розуміє. На прохання дорослого малюк дає певні предмети , вказує на знайомі обличчя, іграшки, картинки. Впізнає своє зображення в дзеркалі, знає своє ім'я. Дитина вже не чекає, коли дорослий почне з нею розмову, а сама починає звертатися, коли хоче їсти, або не може одягнутися. Фрази з двох-трьох слів - є найчастішими висловлюваннями малюка в цьому віці. На цьому етапі фраза є простою та граматично не оформленою.

 

Третій рік життя.

Між 2 та 3 роками активно формується фразове мовлення. Висловлювання дитини стають граматично оформленими. Діти в цьому віці починають засвоювати граматичну будову мовлення: засвоюють відмінкові закінчення, узгоджують прикметник з іменником, використовують деякі прийменники (на, у), оволодівають навичками використання в мовленні форм однини та множини іменників. До трьох років у дитини формуються всі основні граматичні категорії. Відбувається активне зростання словникового запасу. Дитина в цьому віці активно наслідує однолітків та грає в колективні ігри.

 

Четвертий рік життя.

 

Відбувається істотне покращення в мовленнєвому розвитку. Дитина знає назви багатьох оточуючих предметів. Вона узагальнює їх, тобто розрізняє різні групи предметів та називає їх: посуд, одяг, іграшки, тварини і т.д. Діти 4-го року життя користуються в мовленні простими і складними реченнями. Найбільш розповсюджена форма висловлювання - просте поширене речення "Ми з мамою ходили в магазин за хлібом", "Я люблю грати великою машиною". Ваша дитина говорить велику кількість слів, але вимова звуків ще недостатньо чітка. Малюк може добре вимовляти слова, які складаються з двох складів, але при вимові слів з трьох-чотирьох складів може допускати помилки: пропустити цілий склад, переставити склади місцями, пропустити деякі приголосні звуки в середині слова.

 

П'ятий рік життя.

 

Словниковий запас дитини досягає 1500-2000 слів. В своїх висловлюваннях дитина використовує майже усі частини мовлення. Дитина продовжує засвоювати узагальнюючі слова. Відбувається інтенсивний розвиток граматичної будови мовлення, але дитина ще може допускати граматичні помилки: не завжди вірно використовує відмінкові закінчення, іноді неправильно узгоджує між собою слова. Дитина в цьому віці починає висловлювати особисту думку з приводу якихось подій, розмірковує про оточуючі предмети. За допомогою дорослих малюк переказує казки, повторює невеликі вірші. У більшості дітей в цьому віці покращується звуковимова: правильно вимовляють свистячі звуки (с, з, ц), починають вимовляти шиплячі звуки (ш, ж, ч), але ще можуть замінювати їх один-одним (наприклад, шапка - "сапка", жовтий - "зовтий"). Звук р в цьому віці діти ще можуть замінювати на й, л або ль (наприклад, рак - "йак", риба - "либа", пиріг - "пиліг").

    

Шостий рік життя.

 

До кінця шостого року життя активний словник дитини складає від 2500 до 3000 слів. Висловлювання дитини стають більш повними та точними. В п'ятирічному віці діти самостійно складають розповідь, переказують казку, що говорить про оволодіння одним з найважчих видів мовлення - монологічним мовленням. В висловлюваннях дитини з'являються складні речення (Тато дивився телевізор, а ми з мамою читали цікаву книгу). В мовленні дитини з'являються слова, що позначають якість предметів, матеріал з яких вони зроблені ( паперовий літак, дерев'яний стіл). Дитина використовує синоніми та антоніми. Дитина вже правильно узгоджує іменники з іншими частинами мови. У мовленні п'ятирічних дітей з'являються присвійні прикметники (собача лапа, заячі вуха), складні прийменники (з-за, з-під). В цьому віці дитина вже оволодіває різною складністю складової структури слів: не пропускає склади, не переставляє їх місцями. Значно покращується звуковимова. Більшість дітей вже правильно вимовляють шиплячі звуки (ш, ж, ч) та звуки р, рь. Але у деяких дітей ще можуть відмічатися заміни тих чи інших складних звуків, або спотворення їх правильної вимови.

    Пам'ятайте, що кожна дитина - індивідуальна, особлива і, відповідно, загальний та мовленнєвий розвиток у різних дітей може мати деякі відмінності. Одні діти у віці 4-5 років вже чітко вимовляють усі звуки нашої мови, а в інших відмічається порушення вимови більшості звуків. Пропонуємо Вам таблицю, в якій наведений орієнтовний порядок засвоєння дітьми звуків нашої мови.